Çorlu Avukat Haber

Ceza davası nasıl açılır ve ceza davası nedir? Türk Ceza Kanunlarına göre; suç unsuru olarak belirtilen eylem ve işlemlerin uygulanması durumunda, suçun karşılığı olan cezanın belirlenmesi için açılan davaya CEZA DAVASI denilmektedir.
Ceza davaları; soruşturma ve kovuşturma diye adlandırılan bölümlerden oluşmaktadır.
Soruşturma: Soruşturma; Cumhuriyet Savcısının ve Kolluk Kuvvetlerinin gelen ihbar ve şikâyet üzerine araştırma yapıp, delil toplayıp suçu işlediği iddia edilen failin suç ile ilgili bağlantısının olup olmadığının araştırılmasını kapsar.

CEZA DAVASI NASIL BAŞLAR?

Ceza yargılaması ilk olarak soruşturma aşaması ile başlar. Cumhuriyet Savcısı şikâyet ya da suç duyurusu ile başlayan soruşturma aşamasını yürütür. Bu konuda adli bakımdan araştırılması gereken delillere kolluk kuvvetleri ile ulaşım sağlanır. Araştırmalar tamamlanır, hukuka uygun istek ve taleplerin araştırılması için ilgili kurumlardan gerekli bilgiler talep edilir.
Cumhuriyet Savcısı adli olayın soruşturulması ile ilgili gerekli belgeleri topladıktan sonra iddianame düzenler. Düzenlenen iddianame yetkili ceza mahkemesine tevdii edilir. Ceza mahkemesi iddianameyi ceza kanuna uygun şekilde inceler. İnceleme sonrasında 15 günlük süre başlar. Bu süre içerisinde dava kabul edilir ya da eksiklerin tamamlanması için Cumhuriyet Savcısını gönderilir. Eksikler tamamlandıktan sonra CEZA DAVASI açılır.

Çorlu Ceza Avukatı Çorlu Ceza Avukatı